Ammatilliset neuvottelukunnat 2017 - 2021

Autoala

Ihamäki Markku, Delta-auto Oy
Jalonen Jussi, Veho Oy Ab
Kaarilahti Pekka, Varsinais-Suomen autoalan korjaamot ry
Kulmala Erkki, Bovallius-ammattiopisto
Lampinen Jarmo, VV-auto Turku
Lindqvist Juha-Pekka, Turun AMK Oy
Rantakare Mikko, Raskone Oy
Viitasalo Jari, Koneviitasalo Oy
Aho Teuvo, Turun ammatti-instituutti
Auvinen Jaana, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Logistiikka-ala

Aarnio Antti, Linjaliikenne Muurinen
Ekuri Tapani, Lounais-Suomen Taxidata Oy
Lauren Terhi, Turun Autolinjat ry  / SKAL
Lintula Risto, Posti / AKT
Mannevuo Jari, Lassila&Tikanoja Oyj
Nummelin Janne, Schenker
Roos Timo, Kaukokiito Oy
Rönkä Jukka, Turun Huolinta- ja Laivanselvitysliikkeiden Yhdistys ry
Siitonen Tero, Länsi-Suomen Kuljetusyrittäjät ry / SKAL
Ulmanen Peter, Linja-autoliitto, Aluepäällikkö
Wahlsten Rami, Turun AMK Oy
Vätti Mirja, V-S työ ja elinkeinotoimisto
Aho Teuvo, Turun ammatti-instituutti
Miikkola Mikael, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Hyvinvointiala

Hokkanen Päivi, Arkea Oy
Karjalainen Riitta, Turun kaupunki, hyvinvointitoimiala
Kiviranta-Lahtonen Soile, Turun kaupunki, hyvinvointitoimiala
Lehmuslehto Teresa, Pop In hair & beauty Oy
Päivänsalo Eija, Skanssin apteekki
Rantanen Maija-Liisa, Turun kaupunki, sivistystoimiala, varhaiskasvatus
Silvola Jaana, Turun kaupunki, hyvinvointitoimiala
Soini Taina, Turun kaupunki, hyvinvointitoimiala
Soukainen Ulla, Turun kaupunki, sivistystoimiala, varhaiskasvatus
Virkamäki Leena, Bayer Oy
Ojanen Kalle, Turun ammatti-instituutti
Pitkäaho Iris, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto
Tarr Tiina, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri

Palvelu- ja liikeala

Peltokangas Susanna, Tilitoimisto Peltokangas Oy
Malinen Lasse, Turun Osuuskauppa
Rajala Johanna, Palvelualojen ammattiliitto PAM
Niklas Törn, Mira-Tex Oy
Isotalo Leena, Ison Talon Keikkakeittiö
Rautio Pia Noora, Kilroy Travels
Lähtevänoja Ulla, Radisson Blu Marina Palace
Pietilä Olli, Turun ammatti-instituutti
Dahlström Kavervo, Turun ammatti-instituutti
Lähteenmäki Joni, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Media- ja tietotekniikka

Ekplad Sami, Vaadin Oy Turku
Hollsten Mirva, Lightpress Oy
Kunnas Eero, Grano Oy
Lehtonen Turkka, Teleste Oyj
Miettunen Tomi, Netman Oy
Satopää Miika, Turun Tietokeskus Oy
Vilpo Mika, Elisa Oyj
Mäki Riitta, Turun ammatti-instituutti
Rantanen Laura, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Rakennusala

Ala-Uotila Päivi, Turun kaupunki
Annevirta Jukka, Infra Ry
Honkanen Arto, Turun AKK
Hyyppä Ville, Turun AMK
Lang Kimmo, RT-rakennusteollisuus
Lindstedt Mikko, Rakennusliitto ry
Malmi Jari, Lemminkäinen Oyj
Ojanen Erkki, J.Martti co
Pasanen Ossi, Skanska Talonrakennus Oy
Riski Ossi, Lainio & Laivoranta Oy
Wilcken Henri, Maanmittauslaitos
Haapasaari Jyrki, Turun AMK
Koskinen Henry, Turun ammatti-instituutti
Hernelahti Jaana, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Talotekniikka- ja sähköala

Iso-Kouvola Petri, LVI-työ Iso-Kouvola Oy
Leimu Juha, Turun ammattikorkeakoulu
Murto Ismo, LVI-Eristys Murto Oy
Nikula Markku, Maskun talotekniikkatiimi Oy
Oksanen Jake, Eiskon Sähkö Oy
Pekka Karhu, Schneider Electric 
Sahonen Vesa-Matti, Are Oy
Sormunen Markku, Turku Energia Oy
Hauninen Mikko, Turun ammatti-instituutti
Frantsi Pekka, Turun ammatti-instituutti
Rantala Pekka, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Teknologia-alat

Annukka Sirviö, Wallac Oy
Eskonen Vesa, Meyer Turku
Jaana Vainio, Laboratorioalan yhdistys ry
Jussi Viljanen, Bayer Oy
Korhonen Joonas, Korhonen
Kramsu Jari, Teollisuusliitto
Mikkola Jussi, Sandvik Maining and Construction Oy
Pekonniemi Harri, A-factory
Pietilä Sami, Edumax Oy
Putkonen Ari, Turun ammattikorkeakoulu
Raisa Lundell, Leipomo Salonen
Saikkonen Erno-Petteri, Fläkt Woods Oy
Virkki Erkki, Koneteknologiakeskus Turku Oy
Virta Teppo, Teknologiateollisuus
Hauninen Mikko, Turun ammatti-instituutti
Frantsi Pekka, Turun ammatti-instituutti
Koskivaara Eija, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto

Oppisopimustoiminta

Backman Riikka, Voimistaja Tmi
Erkamaa Hanna, Palvelualojen ammattiliitto PAM ry
Forss Tommi, Turun aikuiskoulutussäätiö 
Hovi Sanna, Unica Oy
Lehtinen Päivi, Turun ammatti-instituutti
Nieminen Olavi, Piiloset Oy
Oksanen Toni, Turun Sähköpalvelu Oy
Petäjä Jari, Nummen Pyörä Oy
Rannikko Outi, SAK
Rantala Martti, Varsinais-Suomen ELY
Stepanoff Mika, Katujätkät Oy
Koivisto Pekka, Turun Oppisopimustoimisto
Oksanen Riikka, Kasvatus- ja opetuslautakunta, suomenkielinen lukio- ja ammattiopetusjaosto