Neuvottelukunnat

Ammatillinen neuvottelukunta on työmarkkinaosapuolten ja oppilaitoksen edustajien muodostama toimielin. 

Sen tehtävänä on seurata työelämän ja koulutuksen kehitystä sekä tehdä koulutuksen järjestäjälle ehdotuksia tutkinnon perusteiden ja koulutustarjonnan kehittämiseksi vastaamaan työelämän tarpeita.

Yhteistyön tavoitteena on ammatillisen koulutuksen laadun ja vetovoimaisuuden parantaminen. Koulutuksen ja työelämän yhteistyöllä on tärkeä merkitys ammatillisen koulutuksen kehittämiseksi.  

Ammatilliset neuvottelukunnat 2022 - 2025

Autoala

Mikko Hauninen, Turun ammatti-instituutti
Jari Viitasalo, Kone-Viitasalo Oy
Mikko Rantakare, Autoverkkokauppa.fi
Timo Turtiainen, Turku AMK
Jussi Jalonen, Veho Oy
Jarmo Lampinen, K Auto Oy
Erkki Kulmala, Ammattiopisto Spesia
Jarmo Nordgren, Atoy Automotive Oy
Jani Kervinen, Euromaster Oy
Marko Eko, Vianor Oy
Antti Ventovuori, Moottorikoneistus Ojala Oy
Tero Lehtilä, Keskusautohalli Oy
Hannele al-Hamzavi, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Logistiikka-ala

Henry Koskinen, Turun ammatti-instituutti
Jarkko Anttila, Trans Anttila Oy 
Terhi Laurén, Turun Autoilijat / SKAL 
Atte Illman, Posti Oy 
Jari Mannevuo, Lassila&Tikanoja Oyj 
Jukka Laine, DB Schenker 
Timo Roos, Kaukokiito Oy 
Rami Wahlsten, Turun AMK 
Ari Rosama, Turun kaupunkiliikenne Oy
Laura Akin, Hemmon kuljetus Oy 
Teppo Kaunela, Lounas-Suomen Taxiyrittäjät 
Jani Hurme, Ajovarma Turku 
Noora Kivinen, työntekijöiden edustaja
Jussi Tuimala, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Hyvinvointiala

Marleena Tuuri, Turun ammatti-instituutti
Kalle Ojanen, Turun ammatti-instituutti
Tiina Tarr, Turun ammatti-instituutti
Riitta Karjalainen, Turun kaupunki, Hyvinvoinnin palvelukokonaisuus
Petri Kaukonen, Arkea Oy
Jukka-Pekka Kuokkanen, Parkinmäen Palvelutalo Oy
Vesa Kulmala, Varhaiskasvatuksen palvelualuejohtaja, Turun kaupunki
Teresa Lehmuslehto, Pop In hair & beauty Oy
Jaana Silvola, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
Leena Virkamäki, Bayer Oy
Minna Ylönen, Turun kaupunki, Hyvinvoinnin palvelukokonaisuus
Hanna Kilpeläinen, Turun kaupunki, Hyvinvoinnin palvelukokonaisuus
Tuija Lehtikunnas, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
Joni Lähteenmäki, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Palvelu- ja liikeala

Kalervo Dahlström,Turun ammatti-instituutti
Tiina Nurmela-Aaltonen, Turun ammatti-instituutti
Marleena Tuuri, Turun ammatti-instituutti
Susanna Peltokangas, Tilitoimisto Peltokangas Oy
Lassi Malinen, Turun Osuuskauppa
Johanna Rajala, Palvelualojen ammattiliitto PAM
Niklas Törn, Mira-Tex Oy
Leena Isotalo, Ison Talon Keikkakeittiö Ky
Pia Noora Rautio, Kilroy Travels Oy
Ulla Lähtevänoja, Radisson SAS Blu Marina Palace
Jani Rusi, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Media- ja tietotekniikka

Timo Östman, Turun ammatti-instituutti
Sami Ekblad, Vaadin Oy
Turkka Lehtonen, Teleste Oyj
Mika Vilpo, Elisa Oyj
Miika Satopää, Turun Tietokeskus Oy
Johanna Saarinen, Painola
Ari Welling, Yle
Marianna Virtanen, Turun ammatti-instituutti
Marko Kairinen, Turun ammatti- instituutti 
Mika Uusitupa, Turun ammatti-instituutti
Jussi Tuimala, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Rakennusala

Henry Koskinen, Turun ammatti-instituutti
Keijo Montonen, Turun siirtomurske Oy
Samu Kummala, Kaivuuliike Kummala & kumpp. Oy
Jukka Annevirta, Infra ry 
Mika Koskinen, Mitta Oy
Birit Keva, Naantalin kaupunki
Kimmo Lang, Rakennusteollisuus
Ossi Pasanen, Rakennusliitto
Vesa Turunen, Turun AMK
Jari Laiho, Hartela Oy
Jussi Ukkonen, Pöytyän rakennus Oy
Mimmi Ruusunen, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto
 

Talotekniikka- ja sähköala

Pekka Frantsi, Turun ammatti-instituutti
Mikko Hauninen, Turun ammatti-instituutti
Isto Laaksonen, Sähkötiimi Oy
Kimmo Hallamaa, Sähkö Oy
Vesa-Matti Sahonen, Are Oy
Markku Sormunen, Turku Energia Oy
Osmo Huhtala, Turun AMK
Petri Iso-Kouvola, Isokouvola Oy
Ismo Murto, LVI-Eristys Murto Oy
Mika Nikula, Maskun talotekniikkatiimi Oy
Mikko Helin, Fläkt Group Finland Oy
Niko Kivimäki Wilders, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Teknologia-alat

Pekka Frantsi, Turun ammatti-instituutti
Mikko Hauninen, Turun ammatti-instituutti
Vesa Eskonen, Meyer Turku Oy
Joonas Korhonen, Korhonen
Marko Kortetmäki, Turun AMK
Jari Kramsu, Teollisuusliitto
Jussi Mikkola, Sandvik Maining and Construction Oy
Harri Pekonniemi, A factory
Sami Pietilä, Edumax Oy
Jussi Viljanen, Bayer Oy
Erkki Virkki, Koneteknologiakeskus Turku Oy
Teppo Virta, Teknologiateollisuus
Olli Nyrhilä, EOS
Anna Mäkipää, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto

Oppisopimustoiminta

Pekka Koivisto, Turun ammatti-instituutti
Päivi Lehtinen, Turun ammatti-instituutti
Mika Stepanoff, Liedon kunta
Nina Sjöholm, Kaarinan kehitys Oy
Wiki Wikström, Leap Moon
Tomi Oksanen, LST Sähköpalvelu
Rene Zidbeck, Enerz Oy
Markus Lahti, Infraroad Oy
Timo Metsä-Tokila, ELY keskus
Miia Aaltonen, Tyyki Design 
Muhis Azizi, Turun kaupunki
Jaana Kiviluote, Kasvatus- ja opetuslautakunnan suomenkielinen jaosto