Kevään valmistuvia juhlittiin etäyhteyksin päätösjuhlavideon välityksellä. TAIsta valmistui kevään aikana yhteensä 873 opiskelijaa, joista 53 suoritti ammatillisen koulutuksen lisäksi myös ylioppilastutkinnon (kaksoistutkinto). Katso lista valmistuneista ja osallistu päättäjäisiin juhhlavideon välityksellä. (Uutista päivitetty 4.6.2021.)

TAItaviksi valmistuneet 2021 -video on vapaasti katsottavissa TAIn YouTube-kanavalla:

Kutsumme valmistuvat myös mukaan viettämään #TAIskoolaa somehetkeä tänään perjantaina 28.5. klo 18.00 alkaen. Käyttämällä #TAIskoolaa -tunnistetta voit kuvata tunnelmia ja merkata TAIn Instagram-tilin (@TAIturku) mukaan. Juhlatunnelmia jaetaan illan aikana TAIn somekanavissa. 

Aikuisten perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet

Aziz Rezgar

Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)

Osmani Agnesa

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto

Lapila Kristian, Vainioranta Tuomo

Autoalan perustutkinto

Aittala Jalias, Al-Obaidi Hasan, Blomster Kim, Ebrahimi Sarok, Eklund Sara, Gusani Ermin, Holm Jesse, Järvinen Antti, Kalliomäki Jimi, Karén Hanna, Karlsson Patrick, Karvonen Tomi, Kauhanen Elmo, Koittola Eetu, Kärri Aki, Lehto Matias, Lehikoinen Laura, Mattila Akseli, Maukonen Teemu, Mertsola Eeva Metsäkallas Okko, Muraja Leevi, Mäki Kiia, Palvanen Sami, Rinne Eetu, Salas Diaz Marcos, Soini Aleksi, Taimi Aaro, Tanhuanpää Verner, Tuomola Janne, Vainionpää Antti, Virtanen Rasmus, Virtanen Santeri

Elintarvikealan perustutkinto

Aaltonen, Siigri, Anttonen Marcina, Dahlström Juvena, Karhu Jenna, Leppänen Jenna, Lönnroth Karoliina, Marttila Eeva, Mulari Sari, Mäki Suvi, Mäkitalo Kasperi, Niemistö Elli, Saarinen Jasmin, Vehmanen Jonna, Virtanen Ciara, Väyrynen Vilma, Willför Alexander, Wrede Sonja

Grundexamen i affärsverksamhet

Alapirtti Jesse, Edman Mikael, Ekholm Emil, Engblom Rasmus, Engman Amanda, Ervasalo Christoffer, Holmström Mi, Jalamo Jon, Johansson Alex, Kaukoranta Christian, Kaunisto Amanda, Kerke Valter, Krause Karim, Manthe Emilie, Mattsson Emil, Muktar Amira, Laaksonen Emilia, Lund Walter, Lönnqvist Lenni, Sorjasaari Markus, 

Grundexamen inom företagsekonomi

Tuomi Sammy

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik

Engström Adele, Hagelstam Martin, Högström Nicklas, Nivalinna Jeremias, Nymalm Atte, Rejström Ella, Salin Oscar, Sandholm Jack

Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto

Heinonen Marjo, Koskinen Miia, Liesegang-Laiho Heidi, Vähä-Ettala Marjukka

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Amirkhani Jila, Bugujevci Azra, Chatran Afsaneh, Eskelinen Otto, Eskola Enni, Gustafsson Nette, Hautanen Jenna, Kainulainen Emilia, Kakko Veera, Kant Juulia, Keihäs Kaisa, Kela Nora, Kuhmonen Johanna, Laihia Joel, Lehtinen Nette, Lindberg Janette, Malmström Kim, Oinonen Sanni, Rajabi Shahnaz, Tuominen Aaron, Vuorela Anni

Hiusalan perustutkinto

Granqvist Julia

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Laiho Elina, Malmberg Juho, Ronkainen Nelle, Suvanto Fiona

Isännöinnin ammattitutkinto

Lindros Jan, Suhonen Vesa

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto    

Aarnio Tuomas, Halme Jonne, Heidari Mostafa, Huntington Esa, Kunttila Eelis, Laikko Tuomas, Lazim Ihab, Leminen Thomas, Mohammadi Yasin, Mäkilä Ronja, Nieminen Riki, Nummela Jussi, Orte Myron, Pham Phuong, Renberg Jesse, Rezaei Saftar, Saario Eero, Santio Jesse, Timonen Verner, Urhonen Kalle, Zidan Mohammed-Anas

Kuljetusalan ammattitutkinto

Khan, Saeed, Maqastena Naser

Laboratorioalan perustutkinto 

Helander Olivia, Hänninen Joonas, Jarere Fadumo, Kankare Henni, KC Sanju, Märsynaho Tiina, Pinnioja Viktoria, Skyttä Suvi, Kähkönen Miko, Salman Fawzi, Salminen Marianne, Töttölä Henni

Leipomoalan ammattitutkinto

Lehtinen Heidi

Leipomoalan erikoisammattitutkinto

Paven Kristiina

Liiketalouden perustutkinto

Ahmadi Puja, Helenius Veikka, Kiuru Iiro, Lahtinen Santeri, Lehtonen Joel, Mäki Arttu

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Dahl Alex, Eronen Valma, Hissa Antti, Horste Anna-Lotte, Kursi Heidi, Lehtilä Laura, Mäkelä Jenna, Oinonen Piia, Pulkkinen Maarit

Liiketoiminnan perustutkinto

Aaltonen Viljami, Ahmed Nirozh, Ahtinen Emilia, Ahvenniemi Lauri, Aittala Noora, Alhamdan Mona, Aljamali Aya, AlJamali Nisrine, Badaya Nabiha, Baran Nicholas, Basli Ferhat, Beqiri Sarah, Blomqvist Sani, Boateng Johanna, Cuskic Elvira, Dzhusupbaeva Gulia, Forsgård Linda, Gashi Xhyljeta, Grandér Julia, Griffel Gerli, Grönroos Venla, Haapa-alho Janissa, Haapala Eelis, Haapasaari Helmi, Hagelberg Sebastian, Halkio Emmi, Hannuksela Elja, Hannula Juulia, Haskolak Diar, Heikkilä Eelis, Heikniemi Niklas, Heinonen Nelli, Heinonen Robin, Heiskanen Oona, Helin Henniina, Hietakangas Anniina, Huovinen Juho, Ibrahem Taha Omar, Ilo Jenna, Jama Sadiya, Junnila Jermu, Juvonen Olivia, Järvinen Jesper, Järvinen Toni, Kaitonen Matilda, Kallio Heidi, Kannisto Samuel, Karlberg Jani, Kekkonen Unnukka, Kichukova Mariya, Kokkala Jarkko, Kononova Darja, Korpilahti Santtu. Kramsu Niko, Kunnari Vera, Kurki Aleksandra, Kurki Kerttu, Kutergina Arina, Kuusisto Minna, Kynäslahti Niko, Laaksonen Jimi, Laamanen Elias, Lagerström Tiia, Lampinen Jerry, Lehtimäki Valtteri, Lehtinen Kasperi, Lehto Sofi, Lehtonen Joonas, Lento Jenni, Leppänen Patrik, Liimatainen Rasmus, Lipasti Frans, Lundell Katja, Luoma Julia, Lähde Aino, Moloudi Manizheh, Muuri Osku, Muuse Najma, Mykhailova Kateryna, Müller Anastasiya, Männistö Neea, Mäntynen Ina, Nestén Max, Nieminen Anni, Norkooli Eemeli, Nurminen Neda-Lotta, Oinas Kirsi, Oja Brigita, Ojala Juuso, Ojaranta Venla, Paananen Miro, Pajumäki Tuomo, Pakarinen Uliana, Pallin Paul, Peltola Eveliina, Peltonen Suvi, Pottila Susanna, Pourhamzeh Sayo, Rainti Eerika, Raitaluoma Atte, Rantala Marko, Rauhala Oskari, Raunio Eetu, Razak Mika, Rekik Alisa, Rintamäki Melina, Ritakallio Ekku, Roto Miska, Ruotsalainen Hilla, Saarela Eero, Saarinen Oskari, Salminen Atte, Salminen Henri, Sandberg Iina, Shamsa Shamsa, Shkreta Albina, Sipilä Ville, Skrypnikova Daryna, Stenholm Laura, Suomi Ida, Suominen Joe, Suominen Ville, Syrjänen Wilma, Sälve Nea, Tasanen Siiri, Tiainen Daniel, Tran Truc, Tulonen Pinja, Valdolin Mirella, Valieh Roya, Valtonen Saara, Vesterlund Essi, Virtanen Alex, Virtanen Viia-Roosa, Ämmälä Sanna, Äärilä Erno

Logistiikan perustutkinto

Aalto Tommy, Alho Santeri, Al-musawi Leith, Al-Sammarraie Omer, Anttila Saana,Aro Arttu, Berg Nicklas, Friberg Daniel, Halsinaho Antti, Harkka Julius, Heinonen Topias, Helin Mikael, Honkanen Jami, Jakupovic Dino, Kallinen Janne, Ketonen Mirko, Kuusinen Antti, Laaksonen Eemeli, Laapotti Juho, Lemberg Jesse, Lindfors Elias, Mikola Janne, Nakolinna Jarkko, Niemi Anssi, Nieminen Ilari, Nurkse Juuso, Ouhass Nour Eddine, Palén Teemu, Pensikkala Henri, Rantanen Matias, Rantaseppä Oskari, Rouhiainen Leevi, Saalinki Lucas, Saarinen Miko, Salmi Roni, Salonen Jasper, Torkkila Tomi, Tulirinta Noah, Tuominen Vincent, Veranen Leevi, Virtanen Aarni, Wiklund Jimi, Wittfooth Aleksi

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Elomaa Eemeli, Majanmaa Petteri

Lääkealan perustutkinto

Heinonen Sandra, Jokinen Laura, Laine Mari, Lehtilä Joonas, Marttila Sanni, Mineva Merilin, Murtonen Iiris-Maria, Rouhiainen Nea, Salman Rahaf, Sistonen Emmi

Maanmittausalan ammattitutkinto

Vesikko Lilja, Honkala Taito, Intonen Kari, Metsä-Eerola Mika, Nurmi Marko, Vähä-Erkkilä Riina

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Aaltonen Satu, Heinonen Marta, Lasarov Tinja, Riitamaa Essi, Varjonen Essi

Matkailualan perustutkinto

Airaksinen Saimi, Bergström Liv, Cao Wei, Dragneva Daniela, Gratschew Kati, Helin Carita, Kohonen Lilli, Laaksonen Nea, Lehtovirta Ciia, Sainio Elina, Wahlroos Milla, Welters Rosa-Leigh

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Anttila Satu, Henttinen Janika, Laiho Elli, Lithén Axel, Masiewicz Anita, Medison Tim, Mikkonen Jenni, Malin Tiia, Mulari Ella, Mäkilä Jasmin, Nerman-Shakhov Artjom, Paavilainen Miska, Pihl Aino, Piirainen Christina, Pohtio Maria, Pölkki Minttu, Saari Janina, Salmela Mikko, Salo Samuel, Sario Eero, Sundell Samuli, Suurkoivu Tuomas, Tuomi Linda, Uusitupa Jade, Vuori Jere

Palvelulogistiikan ammattitutkinto

Tolppanen Arto

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Al-Khazraji Ihsan, Lapila Roope, Qeyt Idiris

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Aitamaa Toni, Nguyen Quang Thang, Sievänen Juha, Öhman Jonne

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Enqvist Joni, Huovinen Lauri    

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Abdirahim Abdimohamud Mohamed, Ahmed Al Maryam, Ahmed Ali Abdirahman, Amornsupornvichit Natthakarn, Hassan Naimo, Mahmuud Hasan, Ozola Sabine, Qalaj Lumnije, Raita Valtteri, Rosenberg Maneenuch, Sjöman Nantanat, Thabsri Juree, 

Puualan perustutkinto

Rautiainen Arttu

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto, baarimestari

Markkanen Martina

Rakennusalan perustutkinto

Aaltonen Elmeri, Aarnio Eemeli, Aboudzadehroys Milad, Alimi Dabir, Antsari Neemat, Autio Leo, Aziz Yusuf, Bulliqi Bujar, Grünbaum Sebastian, Heimala Luukas, Helin Vili, Hovi Anton, Husseini Ali, Junnila Aleksi, Kalliomäki Veera, Kheradmand Mehran, Laakso Iiro, Liuke Jooa, Moravaj Mohammad, Myllyoja Into, Myllyoja Jonna, Nayman Roman, Nissinen Olli, Sarwari Ali, Tamimi Zeid, Tammi Kaisa

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto    

Abduljabbar Aws, Abed Shaymaa, Al-Aani Salman, Al-Ayid Faisal, Al-Azzawi Ali, Allik Kaisa-Liis, Barrett Benjamin, Bergman John, Bulliqi  Bujar, Forsblom Jonna, Haaksi Aada, Hakkarainen Miska, Hasu Kasper, Hillgén Nora, Hokkanen Jesse, Hämäläinen Elsa, Ikonen Saku, Ilhan Ali, Ilmasti Ida, Ingabire Delphine, Ingman Artturi, Kaaria Ella, Kaivaara Jenna, Koivisto Anna, Kosonen Kimi, Kristiansson Victoria, Lahtinen Olavi, Lehtonen Joachim, Leppänen Elise, Lindepuu Avely, Loponen Joona, Mauriala Janette, Monnonen Essi, Mubariz Jawaher, Ojanen Ella, Olotu Toluwanise, Ots Lisette, Paavilainen Eero, Pelkonen Nea, Poutanen Miisa, Ramandeep Kaur, Rattuli Sanni, Siivonen Ville, Soini Saska, Suomalainen Saska, Suomensalo Tommy, Sutthiprom Supimporn, Tapaninen Jonna, Tikkanen Henna, Tran Jenny, Uhlgrén Aada, Viherlaakso Kyeong, Yli-Nikkilä Minna

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto

Jylhä Tiia, Markkanen Martina, Koskinen Teija

Ruokapalvelujen ammattitutkinto

Mikkola Satu, Petäjä Maria

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Aalto Jere, Al-Amarah Nadia, Al-Jarrah Yarub, Alm Janita, Al-Ramadan Zaynab, Anttila Kirsi, Azamifar Soiba, Birulia Olesia, Blom Miia, Boudhwafi Roudaina, ByströmAada, Cabanillas Palomino Rosa, Fincke Jenniina, Fjäder Jan, Gasharova Mariyana, Hannuksela Eeli, Helenius Noora, Hietikko Emilia, Holma Emmi, Ibrahimi Magbule, Jansen Tiia, Jänismäki Julianna, Kalliola Saima, Kalliomäki Emilia, Karamaa Karita, Karlsson Janeta, Karlsson Kirsi, Keihäskoski Oona-Juulia, Ketola Katri, Khudhair Abbas Baraa, Konsell Saana, Kvarnberg Olivia, Kvick Jesse, Laaksonen Jenna, Lehtinen Adela, Lehtonen Heta, Lehtonen Matleena, Lehtonen Venla, Leppänen Jenni, Lindström Leea-Johanna, Liukko Ada, Liukkonen Eero, Lundström Aada, Löfström Oona, Mahmoudi Sara, Mahmud Zada Shirin, Mannai Naures, Manzo Kirsi, Marnica Jenna, Meri Sandra, Mikkola Suvi, Moilanen Erika, Mäkinen Joni, Mäkinen Karolina, Namzin Kristina, Naseri Loghman, Nazari Soraya, Nguyen Thanh, Niittymaa Mona, Nordman Iris, Nurmesto Lauri, Nyppynen Camilla, Paavola Elina, Peci Vjollca, Pessinen Meri, Ponsimo Mariana, Poranen Renate, Poskiparta Saara, Raula Annika, Rezai Fatima, Roos Niina, Saarikko Anette, Saarinen Linda, Safi Hamed, Sagulin Jasmiina, Salminen Suvi-Tuuli, Salonen Eeva, Sandelin Ella, Santala Aurora, Savo Jessica, Sevon Inka, Sharif S M Tahmid, Sheikh Morad Nour, Siivonen Vesa, Sinjoi Tinja, Siponen Orellana Minna, Sirola Ronja, Stenberg Santtu, Suominen Julia, Särkkä Heli, Tamlander Noora, Vaininen Leevi, Vainio Jenna, Virlander Laura, Virtanen Noora, Vuorensola Fanny, Välimäki Laura, Väätäinen Jutta, Yousefi Farhad, Åberg Simon, Äikäs Maija

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

Aaltonen Valtteri, Aarnio Miro, Ahtinen Markus, Andersson Joona, Asunta Veeti, Barbata Yeesser, Grönberg Markus, Ehro Miro, Elo Frans, Enroth Jussi, Hakolehto Kimmo, Haltia Miikka, Hannula Arttu, Heinonen Jalmari, Heinonen Tuure, Heinonen Väinö, Himanen Akseli,  Hujala Elmo, Hukio Kim, Hulkkonen Lassi, Joensuu Kuisma, Joronen Aleksi, Kasper Anniina, Kauppinen Lauri-Matti, Karjalainen Oliver, Korpela Salla-Mari, Korpela Juho, Kuopila Eemeli, Kyllönen Kasimir, Kyyhkynen Oscar, Källi Julius, Laine Santeri, Lauttia Jyri, Lehtinen Jesse, Lehtinen Valtteri, Lehtonen Pekka, Leppänen Juho, Lilja Jaakko, Loukamaa Aku, Lönnroth Jesse, Manninen Leevi, Meriläinen Santeri, Mikkola Daniel, Myller Kristian, Mäenpää Eelis, Neulanen Jarno, Nordman Nicklas, Nyman Mico, Nyrkkö Riina, Ojala Alex, Onnela Valtteri, Paasikivi Valtteri, Paavola Juho, Palonen Paavo, Pinninoja Valtteri, Purola Sebastian, Raikko Valtteri, Ramadani Liridon, Rindell Joel, Riuttamäki Oscar, Romana Oliver, Röntynen Leevi, Saarinen Oliver, Saastamoinen Antti, Sawaneh Moodylamin, Sjöroos Valtteri, Sjöström Noah, Sukevainen Micke, Suominen Eetu, Suominen Roni, Toivanen Helmi, Toivonen Alexander, Toivonen Erik, Tähtinen Tuomo, Tulla Aaro, Vuorenpää Nico, Äikäs Kaapo

Talotekniikan ammattitutkinto

Virtala Niko

Talotekniikan erikoisammattitutkinto

Koivula Tomi, Sjöroos Sami

Talotekniikan perustutkinto

Ahmadi Pujan, Ahokari Jesper, Alavere Gert, Bajrami Engjell, Dai Yangyang, Dezdar Mohammad, Enroth Mikko, Gaye Adam, Hagert Robin, Hajric Anel, Haltsonen Oscar, Heino Roope, Huhtaniemi Jonni, Hämäläinen Jussi, Kajala Jere, Karar Abdinasir, Kauppinen Valtteri, Kinnunen Aaron, Kuusisto Jesse, Laiho Erkka, Laiho Julius, Laine Risto, Lehtonen Miro, Linko Kaapo, Louhevirta Kasper, Mahuta Casey, Merisaari Elias, Ritoniemi Joose, Räty Nea, Saarelainen Anton, Saarinen Roni, Sivula Santeri, Salminen Markus, Saralampi Eetu, Sivula Santeri, Suominen Sevi, Taimela Jarno, Tarkkinen Ville, Tuononen Konsta, Valtonen Emil, Vesikko Roman

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto

Dogan Yasemin, Eenilä Linda, Heino Micaela, Ingelius Benjamin, Lahtinen Laura, Meriläinen Venla, Najeeb Sali, Niittyvaara Vilma, Suomalainen Emma, Söderlund Tinja, Kaumi Saara, Salonen Milla

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto

Hulkio Jasmiina

Tieto- ja tietoliikennetekniikan ammattitutkinto

Kargar Samira, Polojärvi Joni, Varjonen Minna

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

Ackalin Rafael, Ahonen Miro, Al-Jaburi Muhammed, Aygar Onur, Burdel Francseco, Ibrahim Layth, Kaari Aamos, Obradovic Anton, Pajuvesa Juuso, Ritvanen Tuomas, Sederholm Juho, Turpeinen Jere, Uotila Anton, Vainio Nuutti, Willisi Crister

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Arho Nanette, Dahlberg Anton, Hilekallio Oskari, Javén Tomas, Järvinen Jonne, Järvinen Leevi, Kallionpää Oliver, Koivusalo Marja, Langenberg Joonatan, Lehtilä Niki, Malmivirta Martin, Miettinen Alpo, Rajala Tapio, Ruohonen Marko, Saari Hanna, Saari Toni, Sarantila Vilma, Tukia Aaro, Uggeldahl Petra, Virtanen Miika, Äkräs Andreas

Turvallisuusalan perustutkinto

Laine Kirsi

Välinehuoltoalan perustutkinto

Lillman Antti, Mustikkamaa Birgit, Nurmi Annika, Parkkari Kristiina, Sahlstén Laura, Vainio Anu